
UUS! Vaata pilte EKA Tekstiilidisaini vilistlaste kokkutulekust - Anu Raua talus 13. septembril 2014 - siit!
Curriculum Vitae
KADI PAJUPUU
Tekstiilikunstnik ja -disainer, TKK dotsent
Haridus
1981-1986 ERKI, tekstiilikunsti osakond
Töökogemus
2009- Avatud stuudio Loovala
2005- Tartu Kõrgem Kunstikool, (praegu dotsent)
2003-2005 vabakutseline
1990-2004 Eesti Kunstiakadeemia õppejõud
1986-1992 AS SUVA kunstnik
Valik isiknäituseid
2013 Mõterjal (koos Marilyn Piirsaluga), Pärnu Muuseum
2012 Puutari (koos Marilyn Piirsaluga), Pro Puu Galleria, Lahti, Soome
2011 Ratastroof. (koos Marilyn Piirsaluga) Loovala, Tallinn
2010 Kadi Pajupuu Textiles. Atelje Gamla Skokällan, Rootsi
2009 Invent-tuur Arhitektuuri ja Disainigaleriis, Tallinn
2008 Soomusrong galeriis SooSoo, Tallinn
2004 Kandled ja naablid Estonia Talveaias
2000 Näeb. Vaatleb. Galeriis Sammas (koos Mari Haaveliga)
Valik grupinäituseid
2014 ornaMENTAALNE, Tallinna Kunstihoones
2011 Estonian textile art. Kaunas, Leedu
2011 Harilik Kunstihoone galeriis
2010 13. Lodzi rahvusvaheline vaibatriennaal
2009 Eesti tekstiilikunst eile ja täna, Vene Etnograafiamuuseumis Peterburis
2008 Mitmus ETDMis
2008 Enne Hobusepea galeriis
2007 Muutumised. Vaba Tahe ja Sõbrad ETDMis
2007 Asjade seis Tallinna Kunstihoones
2006 Väike ja SUUR Pärnu Uue Kunsti Muuseumis
2005 Textile05 Kaunas
2004 Tradition and Innovation Riia
2004 Vaba Tahe ja sõbrad Pärnu Uue Kunsti Muuseumis
2003 Right and Wrong Sides Kaunas, Leedu
2003 Notes. 3-dimensional Estonian Art, Ungari
2003 Kättevõtmise asi Tallinna Kunstihoones
Allpool leiate Kadi täispika CV:

KADI PAJUPUU
1. Mis mõjutas Teie eriala valikut? Miks õppisite tekstiilikunsti?
Ema Veevi Pajupuu oli moekunsti lõpetanud ja tegutses ka tekstiilikunstnikuna. Õde Liis Pajupuu õppis klaasikunsti. Mind huvitas küll skulptuur, aga miskipärast valisin siis ikka tekstiili, kui aeg tuli.
2. Kuidas iseloomustate oma õppimise aega? Kes olid Teie õpetajad?
1981-1986. Õpetajd olid Maasike Maasik, Anu Raud, Mall Tomberg, Merike Männi, Kaie Tilk. Maasike Maasiku ja Anu Rauaga klappis töö kõige paremini. Kõige rohkem mõjutas mind vist osalemine Kaljo Põllu ekspeditsioonidel. Olin varem olnud selline, kes vältis ka klassiekskursioone. Ekseditsioonidel leidsin ennast seljakotiinimesena, kes väärtustab askeesi ja kaaslasi. Viimastel kursustel käisin ka kõrbematkadel, maailmataju vormus nendel reisidel selliseks, mida praegugi omaks tunnistan.
Palju nalja sai ka ERKI moeshow tiimis toimetades. Ühiskonnas oli stagnaaeg, aga EKA oli selline normaalne saareke. Mäletan, et mulle määrati korra isegi Lenini nimeline õppestipendium, rektor Jaan Vares ütles pärast, et keegi määrajatest ei tulnud selle peale, et ma polnud komnoor.
Meeldis, et joonistada sai palju. Sellest on siiani kasu. Õppejõudude tagasisidest oli ja on muidugi alati puudus.
3. Milliseid materjale, tehnikaid ja formaate olete kasutanud?
See on küll naljakas küsimus, tundub nii ebaoluline võrreldes järgmistega. Materjalid-tehnikad on olnud idee teenistuses. Mõned tehnikad on minu käe all arenenud teatud punkti ja siis tähenduse kaotanud. Gobeläänides meeldis mulle kududa ilma kavandita, ja käigult uusi otsuseid langetada.... kuni aastani 2013 kui kudusin seeria vaipu teise autori graafiliste lehtede järgi, siin kasutasin lausa tööjoonist.
Kudusin abstraktseid spoon(soomus)vaipu, kuni tuli igatsus kujutava elemendi järele, siis liitsin spoonvaibale siiditrüki ja hiljem digiprindi. Kui digiprint ammendus, asendas pliiatsijoonistus trükitud kujutise.
Spoonsoomuse tehnika kolis viltvaibaks.
Juba viimased 5 aastat aretan jõudumööda kudumistelgi. Olen kasuliku mudeliga kaitsnud 4 tekstiilivaldkonna leiutist.
4. Kuidas on teie looming muutunud ja kohanenud ajaga?
Suur osa minu tekstiililoomingust on jutustavad ja allegooriliste tegelaskujudega täidetud vaibad. Enamasti on teemaks Vana ja Uus Testament – olen kristlane ja luteri kiriku liige – või vaimuelu üldisemalt. Loomingule tõukajaks on inimsuhted – õnnetumad ja katsumusterohkemad ajad on loomingulises mõttes viljakamad.
Teine osa loomingust on sisustustekstiilid. Mõningal määral olen teinud aksessuaare. Minu firma on OÜ Kadipuu.
5. Millega tegelete praegu?
Teljel on uue põlvkonna leiutis: liugsuga, mille piivahesid saab moodulite kaupa muuta, neid mooduleid saab koos lõimedega ka pöörata ja teise kohta tõsta. Prototüübi ehitamiseks käisin Kultuurikatla Makerlabis, kus valmistati osa detaile CNC pingil. See tootearendusprotsess pakub suurt naudingut, kahjuks pole see töö, mis toidab. Elatan ennast ja oma peret küljendus ja kujundustöödega ja õpetan Tartu Kõrgemas Kunstikoolis. Loomingulises mõttes on koostööde periood, mis algas kunstnike kooslusest Loovala. Viimased neli aastat oleme näitusi ja koostööprojekte teinud koos graafiku ja videokunstniku Marilyn Piirsaluga.
6.Mis on Teile tekstiilikunstis ja/või -disainis kõige olulisem? Miks?
Olulised on inimesed (kolleegid ja õpilased) ja nende tee lahendusteni. Rõõmustan nende edu üle, see pakub väljakutseid ja ajab kadedaks. Kõige olulisemaks pean koostööprojekte nt näitus OrnaMentaalne (Käsitööliidu algatus ja Monika Järgi ja Maasike Maasiku kuraatoritöö), Kärt Ojavee looming, Aet Ollisaare ja teiste kolleegide koostöö TKK mööbliosakonnaga, Emma Leppermanni kooslus.
Loomingust: Eva Jakovitsi tekstiilid, Monika Järgi disainlahendused, Maasike Maasiku vaibalooming.
Disainis pean kõige olulisemaks usaldusväärset partnerlust, looja vastutust, teise inimese vajaduste taju.
Kunstis pean kõige olulisemaks eneseohverduse määra ja pühendumist.
7. Kuidas hindate tekstiilidisaini hetkeseisu Eestis? Millised on ülemaailmsed trendid?
Usun, et see on võimaluste ja tegijate nägu. Mulle on sümpaatsed väiksemale tarbimisele ja hakkamasaamisele ja loovatele lahendustele väikestes kogukondades suunavad liikumised.
8. Millal olite õppejõud EKAs; milliseid aineid õpetasite?
Eelmise sajandi lõpus ja selle sajandi alguses. Õpetasin arvutiga seonduvaid aineid ja kompositsiooni.
9. Kes olid teie kolleegid ja mõjutajad loomingus ja õppetöös?
EKA kontekstis. Maasike Maasik on hea sõber üle aastakümnete. Väga pean lugu Piret Valgu pühendumisest ja ideerohkusest õppejõuna ja kahetsen, et Tarmo Mäesalu enam tudengeid ei õpeta.
Teiste erialade õppejõududest loen-kuulan võimalusel alati Kadri Mälgu, David Vseviovi, Kaido Ole mõtteid. TKK kolleegidest inspireerivad mind eriti Aet Ollisaare ja Katrin Trummi töö õppejõuna, pean üliväärtuslikuks osakonna mõnusat loovat õhkkonda – puudutab kõiki TKK kolleege. EKAga mul hingesidet ei ole. See nagu kadus koos majaga. Kui nüüd on lootus, et EKA kolib sokivabrikusse, siis vähemalt neid ruume, kus peale lõpetamist ise töötasin (suunamine oli Punasesse Koitu), tahaks küll külastada.
10. Kuidas on Teie professionaalne kogemus mõjutanud õppetööd osakonnas?
Erialase magistriõppe väljatöötamise algus jäi sellesse aega, kui EKAga seotud olin. Ise arvan, et sotsioloogi loengutsükli sissetoomine oli siis minu kõige õigem tegu. Ja omas ajas oli oluline Textuuride korraldamine – need olid tekstiilikate ekskursioonid tööstusettevõtetesse üle Eesti.
![]() Näituse "MÕTERJAL" plakat (2013) | ![]() Näitus "MÕTERJAL" (2013) | ![]() Näitus "MÕTERJAL" (2013) |
---|---|---|
![]() Näituse "PUUTARI" plakat (2012) | ![]() Näitus "PUUTARI" (2012) | ![]() Gobelään näituselt "MÕTERJAL"Marylin Piirsalu graafikal põhinev Kadi Pajupuu teostatud gobelään. |
![]() "Mounted troops and girls at gates"Gobelään | ![]() Viltmüts | ![]() Suur kollane viltvaip (2012) |
![]() Vilditud ja heegeldatud padjad (2012 | ![]() Vilttool autosisekummil (2012) | ![]() Auto sisekummidest istmed (2012)2012 aretasime koos graafik Marilyn Piirsaluga auto sisekummidest istmeid. |
![]() Puu Eesti Loodusmuuseumis (2012)2012.a. koos Marilyn Piirsaluga ehitasime installatsiooni Eesti Loodusmuuseumi jaoks, näidates pea alaspidi olevat puud. | ![]() Puu Eesti Loodusmuuseumis (2012)2012.a. koos Marilyn Piirsaluga ehitasime installatsiooni Eesti Loodusmuuseumi jaoks, näidates pea alaspidi olevat puud. | ![]() Kootud puu. Sisustustekstiil. |
![]() Kootud "ussinahk"Struktuurne kangas, mis sünnib lõimegruppide pööramisel | ![]() Kootud "ussinahk" | ![]() Kadi visandid |
![]() Muster visandimapile |