top of page
Curriculum Vitae

 

KRISTA LEESI

Eesti Kunstiakadeemia, rakenduskunsti ja disaini teaduskond, tekstiilidisaini osakond, dotsent

Estonia pst 7, 10143 Tallinn, Eesti

www.kristaleesi.ee

 

Haridus

 

1993 Eesti Kunstiakadeemia, MA tekstiil

 

1987 G.Otsa nim. Tallinna Muusikakool, klaveri eriala

 

Töökogemus

 

2005 - Eesti Kunstiakadeemia tekstiilidisaini osakonna dotsent

 

1999 - 2005 külalisõppejõud EKA tekstiilidisaini osakonnas ja EKA RKK moe-ja tekstiiliosakonnas

 

1998 - 2005 Eesti Kunstiakadeemia, tekstiilikunsti osakonnajuhataja abi

 

Isiknäitused

 

2014 Souvenirs de Paris, Prantsuse Instituut Eestis, Tallinn

 

2013 From Estonia with love koos Heino Prunsveltiga, galerii Corridor, Cité Internationale des Arts, Paris, France

 

2011 REMARK HOP galerii

 

2011 From Estonia with love koos Heino Prunsveltiga, galerii Artifex Vilnius, Leedu

 

2008 Oma tuba oma luba HOP galerii

 

2003 f-mail Laste Maailma Disainigaleriis koos Lylian Meistriga

 

2001 Tekstiilikunsti viimane sõna Tallinna Linnagaleriis koos Aune Taamaliga

 

1999 Variatsioonid Tekstiili teemal koos Piret Valguga Kuressaare Raegaleriis

 

1999 Sidused ja eosed galeriis Sammas koos Kreg A Kristringiga

 

1999 Märgid ja kangastumised Kuressaare lossis

 

Allpool leiate Krista tervikliku CV:

KRISTA LEESI
 

1. Millal olite õppejõud EKAs; milliseid aineid õpetasite?

Olen EKA tekstiilidisaini osakonna dotsent aastast 2005. 2000 - 2005 olin külalisõppejõud EKA tekstiilidisaini osakonnas ja EKA RKK tekstiili- ja moeosakonnas. Ained: kompositsioon 1.krs, 2.krs, erialaprojektid 2.krs, 3.krs, eriala valikained, esitamise tehnikad, portfoolio, magistriõppe suunaõppe projektid.

 

2. Kes olid teie kolleegid ja mõjutajad loomingus ja õppetöös?

Kolleegid õppejõud: Signe Kivi, Lylian Meister, Kadi Pajupuu, Mare Kelpman, Piret Valk, Kärt Ojavee.Meistrid: Tarmo Mäesalu, Eelike Virve, Merilin Kruusel, Katrin Lehtjõe, Karin Luuk, Marta Kisand, Kristel Laurits.

 

Peale kooli lõpetamist (Tallinna Kunstiülikool 1993) oli suurimaks loominguliseks raputuseks Signe Kivi töö Laastukangas 1997. aasta Tallinna Rakenduskunsti Triennaalil. See inspireeris mind looma töid isiknäitusele, mis sai nimeks Tekstiilikunsti viimane sõna (koos kursuseõe Aune Taamaliga 2001. Tallinna Linnagaleriis). Selle näitusega sain 2001. Aastatekstiilikunstniku tiitli ja näitusele järgnes raamat tekkSTIILIkunsti SÕNAraamat (väljaandja Krista Leesi / Eesti Kunstiakadeemia 2004), mis pälvis 2005. aastal 25 kaunima raamatu konkursil žürii eritunnustuse.

 

EKA tekstiili osakonda tulin tööle 1998. aasta sügisel osakonnajuhataja abina. Osakonnajuhataja oli professor Signe Kivi, dotsent Lylian Meister asus just tööle EKA prorektorina. Õppejõud oli samuti Kadi Pajupuu, kellelt sai algaja alati igakülgset kujundusprogrammide alast abi, nõu ja õpet. Prorektor Lylian Meistri algatusel käisime kolmekesi 2002. aastal trükiruumi meistri Piret Valguga Stockholmis kangatrüki stuudios pikkadel trükilaudadel kangaid trükkimas. Lylianiga näitasime oma kangaid näitusel f-mail Disaini- ja Arhitektuurigaleriis. Mare Kelpman julgustas õppejõu tööle, alguses EKA Rakenduskunsti Kolledži tekstiili- ja moeosakonnas, mis asus Lasnamäel Katleri Gümnaasiumi ruumides.

 

3. Milliseid materjale, tehnikaid ja formaate olete kasutanud?

Olen kasutanud väga erinevad tekstiilseId ja mittetekstiilseid materjale, ekstreemsematest näiteks okastraat, vahvlid, saunavihad, makra, mesi…Tekstiilsed ja mittetekstiilsed tehnikad alustades heegeldamisest, kudumisest, tikkimisest kuni erinevate materjalide laserlõikuseni.

 

Formaadid XXS-st (postmargid) kuni XXXL-ni (näit. tapetseeritud näitusesaalid), tekstiilsetele formaatidele lisaks ka näiteks mõned seinakellad, laelambid…

 

4. Kuidas on teie looming muutunud ja kohanenud ajaga?

Arvan, et minu looming on kogu aeg muutunud vastavalt ajale… või reageerinud ajale… Näiteks isiknäitus 2008. aastal Oma tuba oma luba, mis oli pühendatud Eesti Vabariigi 90.-ndale aastapäevale või teos Rahapesu, mis kajastab eesti oma raha asendumist eorodega.

 

5. Millega tegelete praegu?

Töötan endiselt dotsendina, tegutsen disaineri ja kunstnikuna.

 

6. Kuidas on Teie professionaalne kogemus mõjutanud õppetööd osakonnas?

Peale edukat osalemist Kreenholmi trükikangakavandite konkursil ja sellele järgnenud koostööd Kreenholmiga (näit. Lotte ainelise trükikanga seeria kavandamine koostöös filmi autoritega 2002-2003) alustasin eriala kompositsiooni õpetamist eelkõige tööstusliku trükikanga kavandamisel, sellele järgnesid muud õppeained.

 

7. Mis on Teile tekstiilikunstis ja/või - disainis kõige olulisem? Miks?

Idee, emotsioon, kontseptsioon…

 

8. Mis mõjutas Teie eriala valikut? Miks õppisite tekstiilikunsti?

Tekstiilikunst oligi ainuke valik. Olin lapsest saati kangaste ja lõngadega tegelenud…

 

9. Kuidas iseloomustate oma õppimise aega? Kes olid Teie õpetajad?

Õppimine tolleaegses ERKI-s oli väga prestiižne, konkurents sisse saamiseks oli tohutu. Käidi aastaid ettevalmistuskursustel joonistamas - maalimas ja samuti eriala kompositsioonis. Igasugused erinevad sisseastumiseksamid kestsid pool suve.

 

Õpetus oli muidugi kunstikeskne. Joonistamine oli nagu hommikuvõimlemine, vist igal hommikul kuni 5.-nda kursuseni, samuti maalimine toimus iga nädal kuni 5.-nda kursuseni.

 

Eriala põhiained olid kompositsioon ja töö materjalis. Ühe semestri ainete hindamised toimusid kõik ühel päeval, nii joonistamine, maalimine kui eriala tööd, see andis hea ülevaate. Erinevad komisjonid eesotsas rektoriga käisid töid kinnise ukse taga hindamas. Tööd pidid rääkima ise enda eest, pärast saime teada kuidas oli läinud. Alles lõputöö kaitsmisel anti sõna ka tudengile.

 

Minu lõputöö juhendajaks oli osakonna juhataja Maasike Maasik. Osakonnas töötasid ilmselt veel Merike Männi, Kaie Tilk ja Kadi Pajupuu, mõned projektid olid ka Mall Tombergi, Anu Raua, Signe Kivi ja Lylian Meistriga.

bottom of page